1. Początek - czy był interesujący? Czy może zmuszałaś/eś się do jego przełnięcia, a może pominęłaś/ąłeś go by dotrzeć do tej ciekawszej części. Jak dobrze autorowi udało się wzbudzić w Tobie ochotę dalszego czytania?
2. Napisz o emocjach jakie wywołał u Ciebie ten tekst. Fascynację, strach, płacz, radość, znudzenie, zadumę? Nie wstydź się ich. Piszemy i czytamy, by przeżywać.
3. Czy historia była wiarygodna, czy byłaś/eś w stanie uwierzyć, że mogła się gdzieś wydarzyć?
4. Sylwetki bohaterów, żywe,namacalne, odrealnione? Ich relacje - czy były interesujące?
5. Dialogi – czy pasowały, były naturalne, czy może coś nie do końca się zgrywało?
6. Opisy świata przedstawionego – długie, krótkie, nudne, ciekawe, współgrające z resztą tekstu, działające na wyobraźnię?
7. Czy udało się stworzyć atmosferę pasującą do historii, jaka ona była?
8. Immersja, czy utwór wciągnął Cię do swojego świata, tak że zapomniałaś/eś się?
9. Spójność/konsekwentność – czy utwór trzyma się raz utartych: stylu, czasu, narracji? czy zachowanie/charakter postaci nie odbiega zbyt diametralnie od ustalonego wpierw wzorca? czy historia trzyma poziom, czy jakaś jej część odstaje od reszty i/lub pojawiają się inne przekłamania/nieścisłości?
10. Pomysłowość/nowatorstwo autora - czy historia zaskakiwała? reprezentowała nowy styl? przedstawiała intrygujące zabiegi i rozwiązania? czy odczułaś/eś w niej jakąkolwiek dozę świeżości?
11. Najlepszy moment i/lub sentencja zapadająca w pamięć.
12. Koniec. Czy był zaskakujący? Czy dobrze zwieńczał całość? A może Twoim zdaniem inny pasowałby lepiej (w tym przypadku zaproponuj swoją wizję)?
13. Co autor chciał przekazać przez ten utwór? Czy dał Ci do myślenia? Czy chodziło bardziej o grę na emocjach? A może jeszcze coś innego?
14. Wskazówki i rady lub uznania i gratulacje. W przypadku tych dwóch pierwszych, jeżeli masz trudności z ukazaniem problemu, możesz sobie pomóc sugerując autorowi dany punkt z Poradnika Pióromana.

Miej na uwadze, że nie ma potrzeby czytania całego utworu, zwłaszcza w przypadku takiego, który nie wzbudził Twojego zainteresowania i chęci kontynuacji. Ważne jednak, by skomentować adekwatną jego część, tak by odnieść się do co najmniej połowy punktów 3K.