Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Dzisiaj gości: 80
Dzisiaj w pracowni: 2
Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
Poszukiwanie cz.4

11.10.2018
Hej,

będę komentował czytając na bieżąco.

Na pewno polecam zerknąć jak się pisze dialogi, tzn. interpunkcja i te sprawy. Nie jestem zwolennikiem ścisłego trzymania się zasad bo tak, ale polecam zerknąć co by było przynajmniej z czego wybierać.

Niespecjalnie przekonuje mnie "podsumował" w drugiej linijce, nie dość, że tekst się dopiero zaczął to nie wynika z niego wiele co by miał do podsumowania, wydaje mi się, że można znaleźć lepszy zamiennik.

Nie do końca rozumiem zwrot "mieć przy broni", google również mi nie pomaga, ale chętnie się dowiem co znaczy.

Po tym markotnym "dobra, niech będzie " dodałbym coś pokroju "przewrócił oczami" czy cokolwiek takiego, bo subiektywnie wydaje mi się mało przekonujące to jakoś.
Co do kolejnej linijki " rzekł Jurij odbezpieczając... ", zostawiłbym po prostu "Jurij odbezpieczył..." A może nawet dodał jakiś smaczek, "miał go od dziecka. bla bla bla". Rzucam tylko przykłady, ogólnie to subiektywne odczucie, ale zazwyczaj wycinanie zbędnych słów jest dość dobrym posunięciem, w tym wypadku "rzekł" wydaje mi się być jak najbardziej zbędne.

Nie rozumiem "oglądając proste rozwiązanie". Konstrukcja zdań "Cztery diody.... Wszystkie" też jakaś toporna dla mnie.
Czy są to zbędne szczegóły i czy można byłoby uprościć to, nie będę rozważać, ale sama konstrukcja zdań moim zdaniem toporna.

Dalej występuje wszystko analogicznie do tego co już napisałem, wierzę, że sam wywnioskujesz, np. " - O kurwa. - Zaklął piotr zasłaniając usta". Niby drobiazg, ale chyba byłoby zgrabniej po prostu " O kurwa. - Zasłonił usta ..." (Bez zaklął. Widać przecież, że zaklął, do tego tak widać, że bardziej się nie da :D (Swoją drogą zgrabnie zrobione to przekleństwo, zazwyczaj ludzie nie umieją ich wplatać, szanuję. ) )

Wszędzie krew.. " Na środku groty stał mutant" . To co tu piszesz na prawdę nie jest złe, ale na pewno można go wprowadzić zdecydowanie lepiej niż, że sobie po prostu stoi. Już nawet: "Po środku groty coś stało.
- Mutant. - Szepnął Piotr i przełknął ślinę" - kumasz o co mi chodzi na pewno.
Tak jak mówię, to nie jest złe, ale do tego tematu jeszcze wrócę.

"Kolejny cudowny dzień w radioaktywnym piekle" - Ta... No mnie jakoś właśnie też nie kręci. A to z prostego powodu, przedstawione jest to po prostu nijak. Tak jak chwaliłem poprzednie przekleństwo to obecne "Mamy przejebane " w ogóle mnie nie chwyta. Nie dlatego, że nie pasuje, ale po prostu taki rodzaj przedstawiania świata do mnie nie przemawia(przykład z mutantem. No stał sobie i tyle... Musisz wzbudzać emocje w czytelniku, sama obecność krwi i mutanta tego nie robią. To że krew ma kolor również nie wystarczy.)

A teraz zmieńmy trochę temat, powiedziałem o kilku rzeczach związanych z Twoim stylem - wrócę do tego jeszcze - ale pozwól, że teraz skupię się na samej historii.

Nie wiem czy to kwestia tego, że całkiem lubię post-apo, ale czytało mi się na prawdę fajnie i zainteresowałem się.
A teraz ważne : To że się zainteresowałem jest tym bardziej ciekawe, że zrobiłem to pomimo tych wszystkich rzeczy, które mi się nie podobało. Wydaje mi się, że można w związku z tym powiedzieć, że całkiem fajnie budujesz historię, a to jest najważniejsze, bo warsztat możesz sobie wypracować.

Co do warsztatu, już o nim wspomniałem i o moich sugestiach. Wszystkie były rzecz jasna subiektywne, ale jedno nie ulega wątpliwości.
Czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj. Zerkaj do "dobrych autorów" (nie mówię o nas, mówię o prawdziwych bestsellerach, a nawet raczej tylko najlepszych z nich) i dostrzegaj co ci się podoba, a co nie. Inspiruj się. Znajdź sobie kilku autorów, których styl najbardziej Ci odpowiada, zastanów się też dlaczego tak jest.Itp itd.

Na pewno polecam również poradnik na Pioromani.pl - potrafi być przydatny, a jest mnóstwo informacji skondensowanych do stosunkowo krótkiej lektury.

No i zerkaj na prace innych Pióromanów. A jak już znajdziesz autorów, którymi się będziesz inspirować, tym bardziej zerkaj na opowiadania pióromanów. Można tu dostrzec dużo więcej rzeczy, które się podobają lub nie, ponieważ warsztat użytkowników jest dużo bardziej... nazwijmy to szalony i niestabilny niż poczytnych autorów. Oni mają warsztat zazwyczaj dobry i mistrzowski, przez co nie raz podobny do siebie.

Pozdrawiam serdecznie
Fortune
Od: Pióroman Fortune
twarz męska
11.10.2018
Ciągle zapominam, że nie mogę edytować później komentarzy :X.

W razie gdyby coś było niejasne lub niezrozumiałe, pytaj śmiało : )
Od: Pióroman Fortune
twarz męska
16.12.2018
Przepraszam, że tak późno, lecz w ostatnim czasie nie było mnie tutaj :3
Dziękuję za włożoną w komentarz pracę i podpowiedzi ^^. Jest to moje pierwsze opowiadania które wygrzebałem z odmentów dysku i pomyślałem że fajnie by było się nim podzielić :> Cieszę się że treść się podobała i przepraszam za niedociągnięcia techniczne. Dzisiaj pojawiło się zakończenie tego opowiadania, a jeśli klimat i styl odpowiada to serdecznie zapraszam do zapoznania się z bestią będącą moim najnowszym i najlepszym dziełem post-apo jak dotąd.
Od: Autor Wiktor
twarz męska